Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzekuniu


uczniowska
"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości Józef Piłsudski
           26.10.2011   Uczniowie klas trzecich w Warszawie


         W dniu 26 października 2011 r. uczniowie kl. III naszego Gimnazjum udali się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W planie wyjazdu znalazły się: przedstawienie teatralne, Muzeum Powstania Warszawskiego, Cmentarz Powązkowski. We wspomnieniach z wycieczki dominowały pozytywne opinie o Muzeum Powstania Warszawskiego, które otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. Zwiedzający z zainteresowaniem oglądali elementy wystawy: zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawiała chronologię wydarzeń i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne. Poruszaliśmy się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodziliśmy po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Bardzo duże wrażenie wywarło przejście fragmentami kanałów zrekonstruowanych na podstawie przedwojennej zabudowy. Na koniec wyjazdu uczniowie zapalili symboliczny znicz i oddali hołd poległym przy pomniku upamiętniającym katastrofę smoleńską. W drodze powrotnej humory dopisywały wszystkim uczestnikom…

Sprawozdanie z wycieczki jej uczestnika


        W dniu 26 września 2011 roku sprzed budynku Gimnazjum w Rzekuniu o godzinie 8:15 uczniowie klas III odjechali na wycieczkę do Warszawy. W Wyjeździe uczestniczyło 30 u uczniów i 3 opiekunów: p. A. Majewska, p. G. Majkowska, p. A. Borowa z biura podróży „Azymut”. Podróż przebiegła bardzo sprawnie, już o godzinie 10:15 byliśmy w stolicy. Poruszaliśmy się w jednej z najstarszych dzielnic Warszawy – Woli.
        Na początku odwiedziliśmy „Teatr na Woli”. Tu obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt. : „Koziołek Matołek”. Niestety, problemem była widownia dziecięca, która zakłócała nam odbiór sztuki. Żywiołowa reakcja dzieci utrudniała odbiór współczesności: problemów terroru, popularności programów TV („Mam Talent”), zachwytu nowymi kulturami, samotności, odrzucenia i poszukiwania przyjaźni.
        Po spektaklu mieliśmy czas wolny, który bardzo atrakcyjnie spędziliśmy w galerii handlowej „Arkadia”. Tu mogliśmy zjeść obiad, a także zrobić małe zakupy. Doskonale wykorzystały to dziewczęta, które nie mogły oprzeć się pięknym wystawom.
        Następnie o godzinie 15:15 rozpoczęliśmy zwiedzanie jednego z najatrakcyjniejszych obecnie w Polsce muzeów – Muzeum Powstania Warszawskiego. Historia Warszawy w 1944 roku w pigułce tak możne bardzo ogólnie powiedzieć o atrakcjach tego miejsca edukacyjnego. Muzeum jest interaktywne, co jest dużym plusem dla tego wspaniałego miejsca. Podczas przebywania na terenie tej placówki mogliśmy zbierać „kartki z kalendarza”. Były to takie krótki notatki, w których zostały przedstawione losy powstańców. Zobaczyliśmy wiele ciekawych ekspozycji, nawet takich, które mogliśmy dotknąć, np. karabin z tamtych czasów. Każdy mógł go przeładować i oddać strzał.
        Po pobycie w muzeum, udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski. Jest to również ciekawe miejsce historyczne, ponieważ ów obiekt jest najstarszym cmentarzem w Polsce. Jest to także miejsce spoczynku bohaterów powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”: Alka, Rudego i Zośki. Tu także oddaliśmy hołd Polakom, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010r. Po odmówieniu modlitwy wyruszyliśmy w drogę powrotną.
        Generalnie wycieczka była bardzo udana. Biuro podróży, które ją organizowało doskonale spełniało swoją rolę. Oby było więcej takich wycieczek.

Autor: Mateusz Frydrych
Template & Design by Sliffka